DOM OGRZEWANIE

Kotły gazowe konwencjonalne

Kotły gazowe konwencjolane to najprostsze z potocznie zwanych piecyków gazowych które możemy zamontować w naszym domu. Są one tańsze choć mniej efektywne od kotłów konwencjonalnych. Głównymi zaletami kotłów konwencjonalnych są na pewno cena, prostota montażu oraz bezobsługowa praca.

Kocioł gazowy konwencjonalny może być wiszący albo stojący z bardzo trwałym wymiennikiem żeliwnym, co ważne nie wytwarza on tak dużej ilości kwaśnych skroplin jak kocioł kondensacyjny, ale zużywa więcej paliw – jest więc droższy w eksploatacji – i co najważniejsze, w wersji z otwartą komorą spalania zasysa powietrze do spalania z zewnątrz powodując wychłodzenie pomieszczenia w którym jest zainstalowany.

Nabywca kotła gazowego konwencjonalnego musi jednak wiedzieć, że nie wykorzystują one całej zawartej w nim energii. Część, zwana ciepłem utajonym, jest tracona wraz z parą wodną ulatującą do komina ze spalinami. Konsekwencje są groźne dla środowiska naturalnego, ponieważ spaliny uwalniane podczas pracy kotła gazowego je zatruwają, co jest zabronione prze normy panujące w UE.

Kotły konwencjonalne są tak zbudowane, aby podczas pracy temperatura spalin była utrzymywana na poziomie, przy którym nie dochodzi do kondensacji. W ten sposób traci się wprawdzie część energii, ale za to elementy kotła i komina nie są narażone na działanie agresywnych kwaśnych skroplin.

Dlatego kotły gazowe są tańsze choć mniej efektywne od kotłów kondensacyjnych

Warto także pamiętać, że Unia Europejska wydała dyrektywę PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią w której zakazała z dniem 26 września 2015 roku produkowania kotłów grzewczych emitujących spaliny.

Zalety kotłów gazowych konwencjonalnych

  • możliwość podłączenia w każdym miejscu domu
  • prosta i szybka regulacja temperatury
  • bezobsługowa praca

Offcanvas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.