Budowa domku jednorodzinnego – lub jego zakup – wiąże się zawsze z podjęciem wyboru sposobu jego ogrzewania, który decyduje – w znacznej mierze – o kosztach eksploatacji jakie ponosimy. Jest to więc decyzja ekonomiczna, która musi być jednak zgodna z dyrektywami Unii Europejskiej zwalczającej od wielu lat emisję gazów zatruwających środowisko.
Dlatego też wybierając między różnymi kotłami grzewczymi musimy wiedzieć, że tylko kotły kondensacyjne odpowiadają parametrom ochrony przyrody, które UE precyzyjnie określiła. Musimy także wiedzieć, że 21 października 2009 roku PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA wydała dyrektywę 2009/125/WE 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią w której zakazała z dniem 26 września 2015 roku produkowania kotłów grzewczych emitujących spaliny.
Niestety ta dyrektywa jest nadal słabo znana przez polskich klientów. Z tego wynika jeden, za to kapitalny wniosek, dla tych, którzy rozpoczęli budowę domku po 2015 roku; jeżeli decydujemy się na instalacje kotła grzewczego to musi on mieć charakter kondensacyjny, ponieważ tylko ten typ kotła jest ekoproduktem akceptowalnym przez normy UE.
Jednak czy tylko kotły kondensacyjne są akceptowalne przez dyrektywy UE? Na szczęście nie; istnieją także kotły na biomasę, których parametry emisji CO2 nie przekraczają norm narzucanych przez UE
Biomasa – proces jej spalania – jest nieszkodliwe dla środowiska: ilość dwutlenku węgla emitowana do atmosfery podczas jego spalania równoważona jest ilością CO2 pochłanianego przez rośliny, które odtwarzają biomasę w procesie fotosyntezy.
Kotły na biomasę zanieczyszczają mniej środowisko naturalne niż np. kotły na paliwa kopalne. Używanie biomasy w kotłach grzewczych nie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego, bo dwutlenek węgla powstający w trakcie procesu spalania jest wchłaniany przez hodowane rośliny i nie ulatnia się w atmosferze. Istotną zaletą biomasy jest fakt, że zawiera ona o wiele miej siarki niż węgiel kamienny czy ropa, których spalanie jest niezwykle szkodliwe dla środowiska naturalnego – nie tylko roślin, ale także zwierząt i ludzi.
Jak widzimy kotły kondensacyjne i kotły na biomasę są – z punktu widzenia dyrektyw panujących w krajach należących do UE – najbezpieczniejsze dla ludzi, którzy decydują się na budowę domków jednorodzinnych.