Czy Odnawialne Źródła Energii notują nadal znaczny wzrost czy przeciwnie zaznaczają się także tendencje spadkowe? Na wstępie trzeba zaznaczyć, że z ogólnego zużycia OZE wynoszącego ponad 1800 TWh po 1/3 przypada na Amerykę, Europę z przydatkami po ZSRR oraz na Azję z krajami Pacyfiku. Konsumpcja od 2001 roku wzrosła około 9-krotnie, najdynamiczniej w Azji (Chiny). Dane statystyczne są jednak trudno dostępne i dlatego musimy nasze szacunki wspierać cząstkowymi informacjami.
Wiemy na pewno, że obecnie Polska zużywa tyle energii z OZE ile Niemcy zużywały w latach 2001-2002. Warto jednak zauważyć, że po raz pierwszy w RFN w 2016 r. nastąpił spadek konsumpcji EO w stosunku do roku 2015 o 0,9%. Ich udział w światowej konsumpcji wynosi jednak 9%, a Polski tylko 1,1%. Polska startowała prawie od zera, by osiągnąć ponad 20 TWh w latach 2015-2016. Roczny średni przyrost konsumpcji OZE od roku 2005 wynosi dla Polski 28,9% a dla Niemiec 14,7%.Tak wić a naszym kraju.
Sektor ciepłownictwa i chłodnictwa w 2014 roku odnotował spadek zużycia „zielonej energii”. Motorem napędowym tego sektora są paliwa stałe tj. biomasa , których udział w 2014 r. szacowany był na poziomie 98% . Warto wspomnieć, że firma Trigeo instaluje od dwóch lat kotły na biomasę.
Jednak zasadniczym problemem tego sektora jest jego wynik oparty o statystykę, która opiera się na ankietach przeprowadzonych przez GUS.
Najgorzej sytuacja kształtuje się w sektorze transportowym, którego udział w zużyciu energii z OZE będzie rozliczany dwukrotnie. Od 2011 r. sektor ten notuje systematyczny spadek udziału „zielonego paliwa”. Sytuacja ta jest spowodowana tym, iż Polska nie podjęła działań niezbędnych do rozwoju sektora biopaliw II generacji , rozwijając rynek paliw I generacji.