DOM OGRZEWANIE

Ogrzewanie grzejnikowe

W Polsce nadal najbardziej rozpowszechnionym rodzajem instalacji grzewczej jest tradycyjne ogrzewanie przy użyciu grzejników (tzw. kaloryfer:). Metoda ta ma szereg zalet ale także wad w stosunku do ogrzewania ściennego czy podłogowego. Jakie są zalety grzejników. Przede wszystkim ich instalacja jest tania, ponieważ nie sprawia żadnych kłopotów wykonawcom.  Co więcej – a jest to fakt bardzo ważny – możemy grzejniki zainstalować już po zakończeniu budowy, a w dodatku w wykończonych wnętrzach, co także obniża koszty instalacji.

Systemy grzewcze oparte na grzejnikach sa niezwykle łatwe w naprawie lub- jeżeli taka konieczność zachodzi – łatwo je wymienić. W przypadku awarii ogrzewania podłogowego naprawa jest  o  wiele kosztowniejsza. Koszt instalacji jest wielokroć mniejszy od instalacji ogrzewania ściennego czy podłogowego.

Wiedza o funkcjonowaniu grzejników jest niestety niewielka na przykład niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mają one możliwość wykorzystania zysków ciepła pochodzących z promieniowania słonecznego w ciągu dnia. Już od ponad 20 lat architekci lokalizują na działkach domy w taki sposób aby „wyłapywały” one najskuteczniej promienie słoneczne

Duże okna w pokojach w słoneczne zimowe dni umożliwiają zagarnięcie dużej ilości ciepła. Przy ogrzewaniu grzejnikowym, dzięki możliwości natychmiastowej reakcji fizycznej, ilość ciepła oddawanego przez grzejniki do pomieszczeń spada błyskawicznie. W rezultacie, temperatura w pomieszczeniu pozostaje stabilna, a grzejnikowy system grzewczy oszczędza paliwo.

W identycznie zbudowanym domu, wyposażonym w ogrzewanie podłogowe w słoneczne zimowe dni dochodzi do przegrzania pomieszczeń, ponieważ kumuluje się ciepło emitowane przez promienie słońca i grzejącą podłogę. Tego zjawiska nie można uniknąć, ponieważ ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się wysoką bezwładnością cieplną i nie może reagować na krótkotrwałe zyski ciepła z promieniowania słonecznego

Różnice w energooszczędności ogrzewania grzejnikowego w stosunku do ogrzewania podłogowego były przedmiotem drobiazgowych badań naukowych przeprowadzonych przez grono specjalistów z  Uniwersytetu Technicznego w Helsinkach. Wyniki tych badań są jednoznaczne;  zastosowanie grzejników do ogrzewania domów daje mniej więcej 15% oszczędności w stosunku do ogrzewania identycznych domów przez ogrzewanie podłogowe.

Może Cię również zainteresować:

 

 

Offcanvas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.