DOM OGRZEWANIE

Ogrzewanie podłogowe

Niegdyś wszechobecne, kaloryfery powoli odchodzą do historii i są od kilku lat zastępowane przez ogrzewanie podłogowe, które staje się coraz popularniejsze, szczególnie w nowych jednorodzinnych domkach, gdzie podłoga jest dostosowana do zainstalowania wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego. Zazwyczaj klienci decydują się na podłogówkę w miejscach, gdzie jest terakota, czyli w łazience, holu czy kuchni, ale także w salonie.

  • Ogrzewanie podłogowe wodne składa się z sieci rur zatopionych w betonie pokrywającego podłogę, którymi przepływa woda podgrzewana przez kocioł.
  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne składa się albo z maty z przymocowanym do nich kablem albo z kabli z zaizolowanego drutu oporowego lub folie z drutu aluminiowego.

Które ogrzewanie wybrać? Jakie parametry ogrzewania powinny decydować o jego zainstalowaniu i kupnie?

Pierwszym parametrem jest cena instalacji i użytkowania danego ogrzewania. Przede wszystkim należy wiedzieć, że zainstalowanie ogrzewania elektrycznego jest kilka razy tańsze niż instalacja ogrzewania wodnego. Oprócz kabli grzejnych, mat lub folii i uchwytów do ogrzewania elektrycznego potrzebny jest tylko tzw. sterownik.

Jeżeli natomiast instalujemy ogrzewanie wodne to koszty wzrastają kilkakrotnie. Podnosi je głównie instalacja rur w podłodze i, kotłownia. W dodatku jeżeli piec będzie napędzany gazem lub olejem koniecznie jest wybudowanie komina co kosztuje i to czasami dużo.

Najdroższa w tym przypadku będzie pompa ciepła. Jest ona wprawdzie tania w eksploatacji ponieważ czerpie ciepło z gruntu, wody lub powietrza, czyli za darmo. Jedynie do napędu pompy potrzebna jest energia konwencjonalna (elektryczna), za którą trzeba płacić. Ale i tak pompa ciepła zużywa jej dwu-czterokrotnie mniej niż instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort mieszkańcom domu jednorodzinnego czy mieszkania, ponieważ cała podłoga stanowi powierzchnię grzewczą. Można więc bez większych trudności osiągnąć jednakową temperaturę w całym pomieszczeniu.


Słowa klucz: ogrzewanie, ogrzewanie podłogowe, instalacje grzewcze, ogrzewanie w podłodze.

Offcanvas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.