DOM OGRZEWANIE

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne nazywane także ogrzewaniem płaszczyznowym jest jedną z najskuteczniejszych metod oszczędzania energii elektrycznej, której koszt na przestrzeni ostatnich lat ciągle wzrasta, co zmusza inwestorów do wyboru nowoczesnych i ekonomicznych instalacji grzewczych takich jak niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe.

Ogrzewanie ścienne, składa się z grzejnika płaszczyznowego – w którym płynie woda grzewcza o temperaturze 40-55°C. Taki zakres temperatur jest idealny do kooperacji współpracy z niskotemperaturowymi urządzeniami grzewczymi, które występują coraz częściej w nowych, bardzo dobrze ocieplonych budynkach.

Warto zaznaczyć, że ogrzewanie ścienne może funkcjonować jako samodzielne źródło ciepła lub też służyć jako ogrzewanie uzupełniające jeżeli mamy do czynienia z brakiem niewystarczającej powierzchni ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu. Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne może również wspomagać ogrzewanie grzejnikowe, zwiększając jednocześnie komfort cieplny we wnętrzu.

Główną zaletą ogrzewania ściennego jest – jak już zaznaczyliśmy – energooszczędność, warto jednak pamiętać, że najbardziej ekonomicznym źródłem ciepła, w takim systemie grzewczym są niskotemperaturowe urządzenia grzewcze, a więc pompy ciepła, kotły kondensacyjne, lub instalacja solarna o dużej powierzchni.

Przy wyborze ogrzewania domu musimy brać pod uwagę fakt, że powierzchni ścian z wbudowaną instalacją grzejną nie można w żadnym wypadku zastawiać meblami, obrazami ani ciężkimi zasłonami, które automatycznie zmniejszają wydajność cieplną systemu ogrzewania. Warto także pamiętać, że ogrzewanie ścienne możemy zastosować w miejscach, w których montaż grzejników jest niewskazany lub bardzo utrudniony. Takie ogrzewanie bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza

Istotną właściwością ogrzewania ściennego jest fakt, że wykonuje się je zarówno na ścianach zewnętrznych jak i wewnętrznych, sąsiadującymi między pomieszczeniami. W przypadku ścian zewnętrznych trzeba pamiętać, że są one narażone na straty ciepła – dlatego jej izolacja musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi i dość rygorystycznymi przepisami. Jeżeli chcemy wykonać takie ogrzewanie w istniejącym budynku, sprawdźmy czy konieczne będzie wykonanie dodatkowej izolacji na ścianach zewnętrznych. W przeciwnym razie część energii cieplnej będziemy tracić przez zimne, niedocieplone ściany na zewnątrz. Pamiętajmy, że w każdym pomieszczeniu wystarczy jedna ściana grzejna, jednak w dużych pomieszczeniach gdzie odległości miedzy przeciwległymi ścianami przekraczają 5 m – ogrzewanie tylko jednej ze ścian może nie wystarczyć do uzyskania komfortu cieplnego w naprawdę zimne dni.

Słowa klucz: ogrzewanie, ogrzewanie ścienne, ogrzewanie domu, ścienne ogrzewanie, ogrzewanie płaszczyznowe, grzejnik płaszczyznowy, oferta.

Zobacz również: ogrzewanie podłogowe

Offcanvas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.