DOM OGRZEWANIE

Pompy ciepła typu SPLIT

Dlaczego powietrzne pompy ciepła typu SPLIT zdobywają coraz większą popularność? Dlaczego ten rodzaj pomp rejestruje wzrastający z roku na rok wskaźnik sprzedaży? Po pierwsze jest niezwykle łatwo wykorzystać powietrze jako dolne źródło ciepła, po drugie instalacja i eksploatacja takiej pompy jest niekosztowna w porównaniu do eksploatacji energii cieplnej zakumulowanej w gruncie czy wodach gruntowych.

Konstrukcja pomp ciepła typu SPLIT?

Jak działają i z czego się składają powietrzne pompy ciepła SPLIT? Zgromadzona w powietrzu energia cieplna jest pobrana przez tzw. dolne źródło pompy, a następnie przekazana wodzie  krążącej w instalacji górnego źródła pomp.

powietrzne pompy ciepla typu split

powietrzne pompy ciepla typu split

Powietrzne pompy ciepła typu Split są urządzeniami składającymi się z dwóch modułów: zewnętrznego i wewnętrznego. W skład modułu wewnętrznego wchodzi: skraplacz (w którym czynnik roboczy oddaje transportowane ciepło do wody grzewczej), zawór 3-drogowy, elektryczny podgrzewacz wspomagający, oraz zasobnik.

W module zewnętrznym przebiega większość procesów termodynamicznych związanych z transportem ciepła, mianowicie: parowanie czynnika roboczego, sprężanie, oraz jego rozprężanie. Oprócz wentylatora, jednostka zewnętrzna ma parownik, gdzie następuje przekazanie ciepła od powietrza atmosferycznego omywającego parownik do czynnika roboczego.

Pozostałymi elementami są: sprężarka (centralny element pompy), zawór rozprężny i zawór czterodrogowy – umożliwiający odwrócenie obiegu i pracę pompy ciepła w trybie chłodzenia.

Moduły te połączone są dwoma rurociągami, gdzie w zamkniętym obiegu krąży płyn niezamarzający tworząc obieg dolnego źródła.

Jak funkcjonują pompy ciepła typu SPLIT?

Wentylatory maja za zadanie doprowadzenia ciepłego powietrze z otoczenia do pompy ciepła, gdzie część ciepła asymiluje czynnik roboczy funkcjonujący stale pod niskim ciśnieniem. Zostaje on ogrzany do temperatury parowania. Powstały gaz zasysa sprężarka, powodując sprężenie pary czynnika pod wysokim ciśnieniem zwiększając jej temperaturę. Następnie para trafia do skraplacza, gdzie pod wpływem przemiany fazowej oddaje ciepło do obiegu wody w systemie grzewczym. W wyniku tego procesu ciepło odebrane od powietrza w parowniku wraz z energią doprowadzoną w czasie sprężania, zostaje wykorzystane do ogrzewania domu oraz przygotowania c.w.u.

W powrotnym cyklu skroplony czynnik roboczy wraca do jednostki zewnętrznej, gdzie po dekompresji w zaworze rozprężnym trafia z powrotem do parownika zamykając obieg.

Pompy ciepła typu SPLIT uważane sa przez specjalistów za jedne z najszybszych i najłatwiejszych w montażu. Do najważniejszych cech pomp ciepła SPLIT, należą:

  • niskie koszty eksploatacyjne i praktycznie  bezawaryjny i długotrwały tryb eksploatacji systemu
  • nieznaczne nakłady finansowe związane z podłączeniem powietrza zewnętrznego jako dolnego źródła
  • szybki zwrot inwestycji, zwłaszcza gdy zastąpimy pompą ciepła ogrzewanie elektryczne lub ogrzewanie węglem
  • zajmuje niewiele miejsca, łatwy montaż na ścianie zewnętrznej

Pompy ciepła typu split, konstrukcja, budowa pomp ciepła split, proces, działanie.

Czytaj również: pompy ciepła do cwu

Offcanvas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.