DOM OGRZEWANIE

Powietrzne pompy ciepła

Czy powietrzne pompy ciepła są lepsze czy gorsze od gruntowych pomp ciepła? Przede wszystkim koszt instalacji powietrznej pompy ciepła jest zdecydowanie tańszy od innych – dostępnych na rynku – rozwiązań grzewczych.

Zamontowanie powietrznej pompy ciepła nie wymaga podejmowania kosztownych prac związanych z wykonaniem dolnego źródła. Aby pompa powietrzna działała, nie trzeba przeprowadzać wierceń ani wykopów. Nie ma potrzeby „zdobywania” operatów wodno-prawnych… Pompa powietrzna może być zastosowana na małych działkach, a nawet w mieszkaniach. Ciepło „zabierane” jest z powietrza zewnętrznego, które nas otacza.

powietrzne pompy ciepła

powietrzne pompy ciepła

Jednak nie jest tajemnicą, że najtańsze ogrzewanie dostarcza pompa gruntowa, bo działa efektywniej niż powietrzna. Instalacja pompy gruntowej jest droga – instalacja pompy powietrznej tania. Eksploatacja tej pierwszej tańsza niż tej drugiej, ale wyższy koszt inwestycji powoduje, że łączne wydatki na zakup urządzeń i ich dziesięcioletnią eksploatację nie różnią się znacząco w przypadku pompy gruntowej i powietrznej.

Warto obalić jeden mit związany z powietrznymi pompami ciepła, otóż  niektórzy twierdzą, że nie są one dostosowane do warunków klimatycznych panujących w Polsce, gdzie temperatura może spaść nawet do – 20 Celsjusza. Pompa powietrzna pracuje bez przeszkód  w bardzo szerokim zakresie temperatur: od -25oC do +45oC. Jeszcze kilka lat temu Pompa powietrzna przestawała działać, kiedy temperatura powietrza spadała poniżej -5oC, jednak skonstruowanie i masowa produkcja nowego rodzaju sprężarek rozwiązało skutecznie ten problem. Uzyskanie tak dobrego wyniku, porównywalnego z gruntowymi pompami ciepła, możliwe jest dzięki nowoczesnej konstrukcji, zaprojektowanej specjalnie do warunków zimowych. Jest prawdą, że powietrzna pompa ciepła osiąga największą efektywność wtedy, gdy temperatury są dodatnie.

Przy analizie efektywności pompy ciepła często zapominamy, że ciepła w powietrzu nie ma dopiero przy temperaturze -273°C). Nawet przy minus dwudziestu pięciu stopniach Celsjusza energia w powietrzu jest całkiem spora. Do zera bezwzględnego, kiedy zamiera jakikolwiek ruch cząstek, jest jeszcze bardzo daleko!Jest prawdą, że przy mrozach spada efektywność energetyczna pompy (tzw. COP), jednak bilans wciąż jest nadal  dodatni: z 1kW włożonego na wyprodukowanie energii uzyskujemy więcej niż 1 kW energii końcowej. Dzięki tej nadwyżce możemy np. ogrzać wodę.

powietrzne pompy ciepła

powietrzne pompy ciepła

Dlatego pompy powietrzne są używane w krajach, gdzie temperatura często spada poniżej 0 stopni Celsjusza; np. w Szwecji czy w Polsce. W naszym kraju, gdzie wielkie mrozy są coraz rzadsze, według danych statystycznych IMiGW, średnia temperatura w styczniu, za ostatnie 30 lat, wynosi od -1 do 0°C dla Polski zachodniej, a ilość dni bardzo mroźnych (poniżej -10°C) to łącznie 1 dzień w roku.

Powietrzne pompy ciepła, pompy ciepła, powietrzna pompa ciepła vs gruntowa pompa ciepła, czy warto inwestować w powietrzną pompe ciepła? Za i przeciw powietrzną pompą ciepła.

Czytaj również: pompy ciepła typu split

Offcanvas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.